Londra Eğitim Müşavirliği

ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN VERİLEN “Postgraduate Diploma” ve “Postgraduate Certificate” BELGELERİYLE İLGİLİ DUYURU

ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN VERİLEN “Postgraduate Diploma” ve “Postgraduate Certificate” BELGELERİYLE İLGİLİ DUYURU

Konuyla ilgili Bakanlıktan alınan duyuru metni aşağıda yer almaktadır. 30/01/2015

"1416 sayılı Kanun kapsamında yükseköğretim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Bakanlığımız tarafından lisansüstü öğrenim görmek üzere İngiltere’ye gönderilen öğrencilerimize bazı üniversiteler tarafından verilen “Postgraduate Diploma” ve “Postgraduate Certificate” vb. belgeler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından akademik derece olarak kabul edilmemekte ve bu belgelere denklik verilmemektedir.

Öğrencilerimizin kayıtlı oldukları MA, MSc vb. yüksek lisans programlarından söz konusu derece yerine, bu dereceyi alacak yeterli krediyi tamamlayamamış kişilere verilen “Postgraduate Diploma” ve “Postgraduate Certificate” vb. belgeler ile başvuran bursiyerlerimize herhangi bir resmi görev verilmesi mümkün değildir. Bu nedenle öğrencilerimizin kayıtlı oldukları MA, MSc gibi yüksek lisans programlarını tüm şartlarıyla tamamlayarak belgelerini almaları gerekmektedir.  

Tüm öğrencilerimize duyurulur."

 

BÜTÜNLEŞİK DOKTORA (MPhil+PhD) PROGRAMLARINA İLİŞKİN DUYURU

Konuyla ilgili Bakanlıktan alınan duyuru metni aşağıda yer almaktadır. İlgililere duyurulur. 23/10/2014

"Bilindiği üzere İngiltere´deki doktora programları alanlara ve üniversitelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle 1416 sayılı Kanun kapsamında İngiltere´de lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin bütünleşik doktora (yüksek lisansı da içeren doktora - MPhil+PhD) programlarına resmi burslu statüde yüksek lisans öğrenimi görmeden başvurmaları esastır. Hukuken resmi burslu statüde art arda 2 farklı yüksek lisans yapmak mümkün değildir.

Resmi burslu statüde yüksek lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra bütünleşik doktora (yüksek lisansı da içeren doktora - Mphil+PhD) programlarından kabul alan öğrenciler için ise öğrenim süreleri diğer doktora programları için verilen (3 yıl) süreler kadar olacaktır. Bu konudaki farklı talepler Bakanlığımızca dikkate alınmayacaktır.

Resmi burslu statüde yüksek lisans öğrenimi gören öğrencilerimizden bütünleşik doktora (yüksek lisansı da içeren doktora - MPhil+PhD) programlarından kabul alanlar yüksek lisans öğreniminde aldıkları dersleri bütünleşik doktora (yüksek lisansı da içeren doktora - MPhil+PhD) programının ilk yılında alacakları derslere saydırarak programın süresinin kısaltılmasını sağlayabilirler.

Resmi burslu statüde yüksek lisans yapmış bursiyerlerimizin yüksek lisans içermeyen diğer doktora programlarından (PhD, DPhil, New Route PhD) kabul almaları mağduriyetlerin oluşmaması için önem arz etmektedir.

Öğrencilerimize duyurulur."

 

 

First Floor, 5 15 Cromer Street, London, WC1H 8LS - (0044) 203 875 95 51

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.